Moją pierwszą rośliną polskiego pochodzenia od której zaczęła się moja pasja tą grupą roślin była róża "Chopin" Stanisława Żyły (wprowadzona do handlu: Szkółka drzew i Krzewów Lucjan Kurowski; 1980-te), drugą była magnolia japońska"Rogów" uzyskana w Arboretum w Rogowie z nasion otrzymanych pod nazwą Magnolia stellata. Obydwie rośliny kupione zostały w 2009 roku i tak się zaczęło. Magnolia w OBI Kobylnica a róża w Centrali Nasiennej w Słupsku.
Obecnie mam 61 roślin drzewiastych polskiej myśli hodowlanej i 50 roślin zielnych.
Poniżej wykaz tych roślin;
1. Berberis thunbergii "Kórnik", berberys Thunberga "Kórnik". Gęsty, ciernisty krzew o kopulastym pokroju. Wys. i szer. 1,5-2 m. Liście zielonobiałe z marmurkowatym nakrapianiem blaszek, latem prawie zielone. Kwiaty drobne, żółte. Owoce czerwone. Niewybredny pod względem gleby i stanowiska. Odkrywca, hodowca (selekcjoner): Szkółki Kórnickie; wprowadzenie do handlu: Szkółki Kórnickie; około 1990.
2. Berberis thunbergii 'Orange Beskid'
Pochodzenie - odmiana wyhodowana w polskiej szkółce w Krzywaczce Janusza i Marii Szewczyk. Wysokość, pokrój do 1m, pokrój spłaszczony.
Liście pstre w jasnoróżowe plamki. Na zdjęciu wybarwienie jesienne.
W Bierkowie od 26 maja 2013 r., kupiony w Szkółce roślin ozdobnych ''Bergenia" z Węgorzyc Wielkich - wysyłkowo
3. Berberis thunbergii "Maria" PBR, berberys Thunberga "Maria". Gęsty kolczasty krzew, o wyprostowanych pędach, osiągający 1,2-1,5 m wys. Liście duże, złotożółte z karminowym obrzeżeniem, jesienią przebarwiające się na pomarańczowoczerwono. Duże, czerwone, dekoracyjne owoce. Dla pełnego wybarwienia potrzebuje stanowiska słonecznego.Nie przypala się na słońcu. Odkrywca, hodowca (selekcjoner): Lucjan Kurowski; Polska, wprowadzenie do handlu: Szkółka Lucjana i Grzegorza Kurowskich; 2000. Pierwsza publikacja: Marosz Adam, 2008, Szkółkarstwo 2.
W Bierkowie od 2011 roku.
DO KOLEKCJI POLSKICH BERBERYSÓW BRAKUJE MI;
Berberis thunbergii 'Sunny' i Berberis thunbergii 'Natasza' PBR.
Obydwie odmiany zostały wyhodowane w szkółce Kurowskich w Końskowoli tak jak zresztą i Maria. Natasza to zdobywca brązowego medalu na Konkursie Roślin NOWOŚCI 2013 XXI Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”. - oba są do kupienia albo na allegro albo w szkółce Kurowskich. Gorzej będzie z Berberis 'Prof. Sękowski' PBR bo tak naprawdę nie wiem gdzie go można kupić.
Inne polskie berberysy to: Berberis x chopinii "Mazurek", Berberis x chopinii "Purpurowy"(=Atropurpurea), Berberis x chopinii "Chopin" - wszystkie trzy otrzymane pezez Senetę.
W 2014 roku zgłoszono do Konkursu Nowości "Zieleń to życie" Berberis 'Pola' , odmiana wyselekcjonowana przez Gabriela Tomżyńskiego w 2008 z siewek uzyskanych z prywatnego ogrodu. Odmiana dostała wyróżnienie.
Mamy więc 10 polskich odmian berberysów.
4. Quercus robur 'Jan Zamoyski', dąb szypułkowy 'Jan Zamoyski.
Historyczna odmiana
Drzewo o pokroju bardzo podobnym jak u gatunku. Korona szeroka, kopulasta. Konary grube. Rośnie powoli do wysokości 10-15 m. Liście skórzaste, z 3-6 nieregularnie rozmieszczonymi, zaokrąglonymi klapami, węższe i dłuższe niż typowe, w młodości nieregularnie, żółto nakrapiane, potem w miarę starzenia białopstre. Odkrywca, hodowca (selekcjoner): Feliks Rożyński; wprowadzenie do handlu: Szkółki w Podzamczu hr. Andrzeja Zamoyskiego; 1903. Odmiana ta była oferowana przez szkółki Podzameckie do II Wojny Światowej. Odmiana która zaginęła na prawie 70 lat. Odnaleziona w 2003 roku przez Bronisława Jana Szmita, w niewielkiej miejscowości Góra na Wielkopolsce, gdzie w połowie XVIII wieku nieznany dziś miłośnik drzew zalożył imponujący park. Położony nad Wartą, o powierzchni 1,5 hektara szybko zyskał slawę dzięki wspaniałym dębom. ....W pewnym momencie zauważyłem jednak nietypową, choc umierajaca już gałąź dośc pokaźnego dębu szypułkowego. Pęd wyrastał niemal prostopadle w górnej części pnia drzewa. Nigdy czegoś takiego nie spotkałem.......
Quercus robur 'Jan Zamoyski' został posadzony w Bierkowie w 2011 roku dla mojego wnuczka Adama Justka. Drzewko zostało kupione przez tatę Adsia Łukasza Justka w szkółce p. Szmit. Posadzone przez dziadków Maćkowiaków.
Wybarwienie młodych liści
5. Quercus 'Monument' ,dąb ‘Monument’
Silnie rosnące drzewo liściaste o zwartej, szeroko kolumnowej lub jajowatej koronie.
Po 10 latach osiąga 8 m wysokości. Gałęzie wyprostowane i skierowane ku górze. Liście , skórzaste, błyszczące, ciemnozielone z wierzchu, jasnoszare i owłosione od spodu, stosunkowo duże, do 18 cm. Odmiana o bardzo dekoracyjnej geometrycznej formie, do sadzenia przy reprezentacyjnych budynkach, wjazdach, jako drzewo
alejowe, w parkach i dużych ogrodach. Wykazuje wysoką odporność na mączniaka Erysiphe alphitoides. Odmiana powstała jako mieszaniec Quercus robur ‘Fastigiata’ i Quercus macranthera. Odmiana wyselekcjonowana w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu . 2009 - Złoty Medal na Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE, Warszawa.
Drzewo zostało posadzone w Bierkowie jesienią w 2011 roku w dla mojego wnuka Adama Justek przez jego tatę. Kupione w szkółkach Szmitów
6. Taxus baccata "Brzeg", cis pospolity "'Brzeg". Odmiana z grupy okrywowych, o żółtych igłach (jesienią i zimą żółtozielonych). Uzyskana z siewu nasion przez Kazimierza Kulasa, szkółkarza z Pisarzowic k. Brzegu. Wprowadzenie do handlu: Szkółki Kulas, lata 1990. Roślina wolnorosnąca (karłowa)
pokrój płożący, krzaczasty rozłożysty, docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
W Bierkowie od 2010 roku, kupiony w OBI Kobylnica.
7. Vaccinium vitis-idaea 'Runo Bielawskie', borówka brusznica 'Runo Bielawskie'
Zimozielona, zwarta krzewinka o dość silnym wzroście. Dorasta do około 0,4 m wysokości. Liście ciemnozielone, skórzaste, z wierzchu błyszczące, pod spodem jaśniejsze i matowe. Kwiaty dzbanuszkowate, białe, zebrane po kilka w luźne, wierzchołkowe kwiatostany. Kwitnie dwukrotnie: w maju i w sierpniu. Kwitnie i owocuje dość obficie. Owoce duże, kuliste, czerwone i błyszczące. Owocuje dwukrotnie: w sierpniu i październiku. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych oraz gleb kwaśnych, umiarkowanie wilgotnych i lekkich. Roślina ozdobna i użytkowa. Wykorzystywana na przetwory i w lecznictwie.
Roślina kupiona w Castoramie w Słupsku i posadzona w Bierkowie 2011 roku.
8. Picea pungens 'Białobok', świerk kłujący 'Białobok'
Polska odmiana świerka o charakterystycznie zabarwionych młodych przyrostach. W młodym wieku forma półkulista, bez przewodnika. Po kilku latach wytwarza się przewodnik i przybiera kształt szerokiego stożka. Rośnie powoli. W wieku 10 lat osiąga ok. 2 m wysokości. Po wielu latach dorasta do wysokości 3-5 m i 3 m średnicy. Pędy krótkie, sztywne, ułożone poziomo. Igły grube, długości do 3 cm, sztywne, bardzo klujące, ułożone na pędach promieniście, srebrzystoniebieskie
po obu stronach. Młode przyrosty intensywnie kremowożółte. Kontrastujące końcówki pędów po kilku tygodniach bledną, przybierając barwę niebieskawą. Szyszek nie zawiązuje.
Odkrywcą odmiany jest Jan Białobok, kierownik PINGW w Puławach.
W Bierkowie od 2012 roku, kupiony wiosną na targach w Strzelinku koło Słupska
9. Magnolia kobus 'Rogów', magnolia japońska 'Rogów'
Odmianę uzyskano z nasion otrzymanych pod nazwą Magnolia stellata. Wyróżnia ją barwa zewnętrznej strony płatków. Nasada płatków jest wyraźnie czerwona, a zwężający się pasek jest tej samej barwy i dochodzi aż do ich wierzchołków. W wieku 42 lat roślina osiągnęła wysokość 8,5 m i pierśnicę 12 cm. Odmiana ta jest wprawdzie znana od dawna, ale nikt jej dotychczas nie opisał. Odmiana otrzymana w Arboretum SGGW w Rogowie.
W Bierkowie od 2009 roku, kupiona w OBI Kobylnica.
Polskie odmiany ze "Szkółkarstwa" 5, 2006 rok.
Kwiat.
Owoce i jesienne przebarwienie.
10. Picea glauca "Dendrofarma Gold", świerk biały "Dendrofarma Gold"
Odmiana posiadające ozdobne igły o żółtej barwie. Po 15 latach dorasta do 0,5-0,6 m, wysokości i 0,5-0,6 m szerokości.Toleruje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Wymaga gleb umiarkowanie wilgotnych i żyznych. Polecana do nasadzeń w małych ogrodach przydomowych, ogrodach skalnych i do pojemników. Formuje idealną kulę. Rośnie bardzo wolno. Odmiana wyselekcjonowana przez Michała Kałuzińskiego w szkółce Dendrofarma w 2000 roku z Picea glauca Alberta Globe. Wyróżniona brązowym medalem w 2006 r. na Międzynarodowej Wystawie Roślin i Ogrodów 'Zieleń to życie"
W Bierkowie od 2010 r., roślina kupiona w Castoramie w Słupsku.
Zdjęcie wykonane jesienią 2013 r.
Zdjęcie wykonane wiosną 2014 r.
11. Thuja occidentalis 'Selena', żywotnik zachodni 'Selena"
Żółtoseledynowy krzew kulisty o zwartej budowie i gęstych pędach, dorastający do 1,5 m wysokości i szerokości.Cięcie znosi bardzo dobrze. Należy sadzić na żyznej i wilgotnej glebie oraz słonecznych stanowiskach. Nadaje się do pojedynczych nasadzeń jak również do różnych dużych kompozycji. Przyrasta rocznie ok. 10 cm. Odkrywca, hodowca (selekcjoner):Wiesław Wnuk; Polska, wprowadzenie do handlu: szkółka Wiesława Wnuka z Dobronia;
W Bierkowie od 2012 roku. Roślina kupiona w centrum ogrodniczym naprzeciw Manhattanu w Słupsku.
12.×Amelasorbus jackii 'Raciborskiana' synonimy łac.: ×Amelosorbus raciborskiana, świdojarząb Jacka 'Raciborskiana'
Historyczna odmiana
Obecnie bardzo rzadko spotykany mieszaniec międzyrodzajowy świdośliwy i jarząba, uzyskany w Polsce, w 1934 roku ubiegłego wieku, przez Antoniego Wróblewskiego w Kórniku. Spotykany w nielicznych kolekcjach. Drzewo niedużych rozmiarów,o liściach owalnie wydłużonych, do 10-20 cm długości. Z wierzchu blaszka ciemnozielona, od spodu sinozielona, jaśniejsza. Młode liście owłosione, starszenagie, u nasady powcinane, czasem pojedyncze listki jak u jarząbu, ale rzadko.
Brzeg blaszki piłkowany. Roślina szybko rosnąca, owoce kuliste, jadalne.
Polecany jako ciekawostka dendrologiczna w ogrodach dydaktycznych, kolekcjach
lub w większych ogrodach przydomowych. Mieszaniec ten został opisany przez A. Wróblewskiego w 1938, dokładny opis podali również Browicz i Bugała (1958), opis zamieszczony jest również w czterotomowym dziele G. Krüssmanna w 1976 roku, gdzie obok niego znajduje się opis innego uzyskanego w Arboretum w Kórniku świdojarząba Hosera (×Amelasorbus
jackii 'Hoseri'), rosnącego słabiej i opisanego jako krzew o liściach drobniejszych, do 7 cm długości i do 4 cm szerokości. Ten mieszaniec nie zachował się jednak w Kórniku do naszych czasów.
W Bierkowie od 2011 roku, drzewo kupione w szkółce Szmitów w Ciechanowie.
Liście mojego świdojarząbu.
13. Tilia cordata 'Raciborski', lipa drobnolistna 'Raciborski'
Historyczna odmiana
Pokrój nieregularny, stożkowaty, wysokość 2-3 m, zależy od wysokości podkładki, szerokość 2-3 m, Niewielkie drzewo o mało atrakcyjnym wyglądzie. Korona nieregularna, stożkowata.Wzrost powolny. Odznacza się powyginanymi i zdeformowanymi liśćmi, w białe, drobne plamki, nieco przypominające objawy chorobowe.
Odmiana polska, nazwana na cześć polskiego botanika Mariana Raciborskiego.
Dobrze rośnie na glebach ciężkich (gliniastych, lessowych lub na madach).
Dobrze też rośnie na glebach lekkich, ale dostatecznie wilgotnych. Na glebach lekkich, przesychających rośnie powoli i wcześnie traci liście jesienią. Wymaga stanowisk słonecznych.
W Bierkowie od 10 sierpnia 2010 roku, kupiona na www.sadowniczy.pl
Zdjęcia liści lipy.
14. Tilia x Konieczko
Odmiana prawdopodobnie krzyżówki lipy szerokolistnej o niesamowicie ciekawym liściu, znaleziona w szkółkach Konieczko, Jest to siewka nieznanego pochodzenia rosnąca dość wolno. Obecnie forma niewielkiego drzewa o naturalnej koronie z normalnym stożkiem wzrostu o jednak niezbyt regularnym kształcie. Obecne jej cechy wskazują na trwałą mutację i zdolność do powielana tych cech. Z uwagi na nietypowość kształtu liścia Szkółka Konieczko uważa że za kilka lat stanie się ich prawdziwą ciekawostką.
W Bierkowie od 2013 roku, kupiona poprzez sprzedaż wysyłkową szkółki Konieczko www.drzewa.com.pl
15. Tilia cordata 'Komsta Minima', lipa drobnolistna Komsta Minima
Małe drzewo o zwartej koronie. Wysokość zależna od miejsca szczepienia, ok. 50-70 cm. Liście małe, sercowate, jasnozielone, jesienią żółte.Roślina karłowa o nadzwyczaj powolnym wzroście, pokroju kulistym. Przyrasta rocznie 3 – 4 cm. Jest to siewka T. cordata znaleziona przez St. Komstę.
W Bierkowie od 2013 roku, kupiona poprzez sprzedaż wysyłkową - szkółki Konieczko www.drzewa.com.pl
16. Vinca minor 'Sebastian', Barwinek pospolity 'Sebastian'
Niska krzewinka o pędach cienkich, zielono zabarwionych, wyrastających ku górze i nieznacznie rozrastająca się na boki, cienkie, zielono zabarwione. Rośnie powoli, dorasta do wysokości 40 cm, pokrój płożący, stanowisko słoneczne, stanowisko półcieniste, stanowisko cieniste, strefa klimatyczna 6a, wysokość 0,1-0,5 m, szerokość 0,5-1 m. pora kwitnienia brak kwitnienia. Liście zimozielone, naprzeciwległe, owalne, długości do 4 cm, błyszczące, szerokojajowate, 3,5 cm długości i 3 cm szerokości, jasnozielone, z nieregularną, żółtą plamą pośrodku bardzo wyraźną wiosną, zieleniejącą w ciągu lata. Roślina nie kwitnie.
Odmiana nazwana i wprowadzona do handlu w 1994 roku przez Kazimierza Kulasa ze szkółki „Kulas”, ale identyczna odmiana w kolekcji Wydziału Ogrodniczego SGGW rosła już w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Odmiana odporna na mróz , czasami jednak przemarza w okresie bezśnieżnych zim. Wymaga stanowisk jasnych i półcienistych. Rośnie wolno i kępiasto z małą tendencją do rozrastania się na boki. Roślina do ogrodów przydomowych i parków. Wykorzystujemy jako roślinę zadarniającą, na skarpach oraz zamiast trawnika w miejscach zacienionych. Może być sadzona na grobach. Dekoracyjna głównie wiosną poprzez ładne żółtozielone, owalne liście. Roślina trująca.
W Bierkowie od 2013 r., kupiony w Szkółce roślin ozdobnych ''Bergenia" z
Węgorzyc Wielkich - wysyłkowo
17. Abies ×arnoldiana 'Jan Paweł II' jodła Arnolda 'Jan Paweł II
Odmiana drzewiasta, o bujnym wzroście, stożkowatym wąskim pokroju, osiągająca w wieku 30 lat ponad 10 m wys. Konary ustawione lekko skośnie w regularnych okółkach. Igły szerokie, błyszczące, o zielonożółtym zabarwieniu, od spodu kredowobiałe. Wymaga dosyć żyznych i wilgotnych gleb. Polecana do parków i dużych ogrodów. Szyszkuje już jako młode drzewo.
Pierwsza publikacja: Kurowski Lucjan , 1980-te, Katalog Roślin Szkółek L. Kurowskiego, odkrywca, hodowca (selekcjoner):Jan Grąbczewski, Lucjan Kurowski, Włodzimierz Seneta z okazów rosnących w Rogowie. Wprowadzenie do handlu: Szkółki L. Kurowskiego; 1980-te; Polska.
W Bierkowie od 2012 roku. Kupiona w szkółce Bór w Boleścicach w świętokrzyskim. Przywieźli mi ją moi rodzice wracający z sanatorium w Busko Zdrój. Mieli kupić brzozę Hoserii - ale była zbyt wysoka i nie mieściła się do samochodu. Kupili Jana Pawła II i rodzimą odmianę żywotnika z tamtejszej szkółki - żywotnik Bór
18. Thuja occidentalis 'Bór', żywotnik zachodni ‘Bór’
Szybko rosnąca, szerokostożkowata odmiana żywotnika. Wyróżnia się
bujnym wzrostem i ciekawym zabarwieniem. Dorasta po 10 latach do 5 m wys., zachowując zwarty pokrój. Młode przyrosty mają białe zabarwienie, które w zimie
nie zanika. Najlepiej rośnie w słońcu. Jak wszystkie żywotniki nie lubi zbyt suchych i wietrznych stanowisk. Wymaga żyznych, raczej wilgotnych gleb. Całkowicie odporna na niskie temperatury. Doskonale znosi cięcie.
Pierwsza publikacja: 2008, Szkółkarstwo 1/2011, odkrywca, hodowca (selekcjoner): Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych BÓR; wprowadz. do handlu: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych BÓR; 2008
W Bierkowie OD 2012 Kupiona w szkółce Bór w Boleścicach w świętokrzyskim.
19. Rosa 'Chopin', róża wielkokwiatowa Chopin
Kwiaty kremowobiałe, pełne, bardzo duże, 12-13 cm, lekko pachnące. Liście duże, jasnozielone, skórzaste, matowe. Pędy bardzo grube, jasnozielone, z jasnymi, dużymi kolcami. Wzrost bardzo silny, wys. 120-140 cm. Odmiana średnio odporna na mączniaka, całkowicie odporna na mróz.odkrywca, Hodowca (selekcjoner):Stanisław Żyła; wprowadzenie do handlu: Szkółka drzew i Krzewów Lucjan Kurowski; 1980-te.
Pierwsza publikacja: Czekalski, Żyła, Jerzy, 1992, Róże 110 odmian PWR i
L Warszawa.
W Bierkowie od 2012 roku, kupiona w PPHU 'Skarby Ogrodu' - wysyłkowo. Pierwszy egzemplarz kupiony w Centrali Nasiennej w Słupsku - umarł.
20. Forsythia 'Maluch', forsycja 'Maluch'
Wolnorosnący krzew o zwartym, regularnym pokroju. Dorasta do 1 m wys.
Liście drobne i wąskie, ciemnozielone. Kwiaty żółte, nieduże, osadzone gęsto wzdłuż całych gałązek. Kwitnie wcześnie i bardzo obficie IV.
Odkrywca, hodowca (selekcjoner): Bolesław Suszka; Polska. Wprowadzenie do handlu:
Szkółki Kórnickie; 1970-te; Polska. Pierwsza publikacja: Bolesław Suszka, 1965, arboretum Kórnickie.
W Bierkowie od 10 sierpnia 2010 roku, kupiona na www.sadowniczy.pl
21.Campsis radicans 'Ursynów' - milin amerykański
Polska odmiana wyselekcjonowana z egzemplarza rosnącego na warszawskiej dzielnicy Ursynów. Pnącze o silnym wzroście i atrakcyjnych trąbkowatych pomarańczowych kwiatach w lipcu - wrześniu. Kwitnienie już w 2-3 roku po posadzeniu, najlepiej na stanowiskach ciepłych, nasłonecznionych i osłoniętych. Wspina się przy pomocy korzeni czepnych, ale w młodości wymaga podwiązywania. Nadaje się do sadzenia przy różnych podporach, np. altanach, pergolach.
Szczególnie przydatny do pokrywania ścian i mocnych podpór. Uwaga!!! Miliny bardzo późno rozpoczynają wegetację. Rośliny mają zdrewniałe pędy, z których dopiero w maju zaczynają wyrastać pędy i liście.
W Bierkowie od 2010 r., kupiona w Castorama Słupsk, bardzo mała roślinka
jak na 3-latkę, ale wielokrotnie przemarzła.
Zdjęcie z Clematis, moja roślinka jeszcze nie kwitła, jak zakwitnie zamieszczę swoje.
22. Cornus mas "Podolski" dereń jadalny odm. "Podolski"
Zarejestrowana polska odmiana owocowa wyhodowana w Arboretum Bolestraszyce. Owoce o średniej masie 3,1 g. Charakteryzują się średnią zawartością witaminy C, niskim poziomem cukrów i najniższą zawartością pektyn. Spośród polskich odmian posiadają najniższy udział pestki w masie owocu rzędu 10% i tym samym Podolski jest najbardziej wydajną odmianą. Zaczynają dojrzewać
w połowie września. Okres zbioru owoców jest bardzo krótki i z polskich odmian kończy się najpóźniej. Odmiana o przeciętnej sile wzrostu i szerokim pokroju.Owoce polecane szczególnie:na przetwory i soki.
Kupiony w marcu 2014 roku na Allegro. Gospodarstwo Szkółkarskie Twoje Ogrody Szymanska Elżbieta
Zdjęcie jest własnością pana Narcyza P.
Dereń jadalny odm. Podolski (Cornus mas Podolski)
23. Malus 'Ola' jabłoń 'Ola'
Małe drzewo o ażurowej koronie, dorastające do 5 m wys. Liście zielone,
błyszczące, młode purpurowozielone. Kwiaty duże, różowe, obfite, V. Owoce 3 cm średnicy, purpurowoczerwone, utrzymują się na drzewie przez całą zimę. Gleby
żyzne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne.
Polecana do zieleni osiedlowej i małych ogrodów. Odkrywca, (selekcjoner): Jan Grąbczewski; Polska, wprowadzenie do handlu: Szkółki Jacka Grąbczewskiego ;
1990-te, pokrój drzewiasty rozłożysty, jajowaty, docelowa wys. od 5 m do 10 m.
W Bierkowie od 2009 r., jabłoń tę kupiła mi moja koleżanka Agnieszka Krzymuska
w Centrum Ogrod. "Ogrody" znajdującym się na trasie ze Słupska do Bierkowa.
Nie miała ona jednak szczęścia w moim ogrodzie, najpierw została złamana przez dużego pasa sąsiadów - Kaukaza, potem systematycznie była podgryzana przez sarnę. Drzewo koleżanki kupione w tym samym czasie już wielokrotnie owocowało i wielokrotnie jego jabłuszka były kandyzowane. W 2013 r. moje drzewo miało jedno jabłuszko, bardzo nisko, bo górę zjadła sarna.
Tam gdzie jest siatka sarna jabłoni nie obgryzła, więc zakwitło i zaowocowało.
24.Vaccinium corymbosum L. ''Bonifacy" borówka wysoka 'Bonifacy'
Pierwsza polska odmiana borówki wysokiej wyhodowana w Katedrze Sadownictwa SGGW przez zespół pod kierunkiem dr Kazimierza Pliszki w latach siedemdziesiątych ub. wieku. Krzew rośnie silnie, pokrój wzniesiony. Pędy sztywne. Kwitnie późno, po przymrozkach majowych. Jagody duże i średnie, kuliste, ciemnoniebieskie, zebrane w luźne grona, o znakomitym, korzennym smaku. Odmiana tolerancyjna, amatorska, całkowicie mrozoodporna w warunkach Europy Środkowej.
Zdjęcie jest wł. sklepu e-clematis |
W Bierkowie od 5 kwietnia 2014 r, kupiony na targach ogrodniczych w Słupsku.
25. Cydonia oblonga 'Ursynowska", pigwa "Ursynowska"
Odmiana wyhodowana w Polsce, z mołdawskich nasion. Drzewo rośnie średnio silnie, wcześnie wchodzi w owocowanie i plonuje obficie. Owoce mają kształt jabłka, są duże
i żebrowane przy kielichu.Skórka żółta i pachnąca, lekko omszona. Miąższ białożółty, czerwienieje po zagotowaniu, ścisły. Doskonała na przetwory. Minus odmiany - jest niezbyt wytrzymała na mróz, ale po przemarznięciu szybko się regeneruje.
Wcześnie wchodzi w okres owocowania i obdarowuje nas mnóstwem owoców.
Zdjęcie wł. Pana Kiełkowskiego
Kupiona w marcu 2014 roku na Allegro. Gospodarstwo Szkółkarskie Twoje Ogrody Szymańska Elżbieta
26. Thuja occidentalis 'Hoseri', żywotnik zachodni 'Hoseri' mam 2 sztuki.
Karłowa odmiana żywotnika zachodniego o kulistym pokroju,osiągająca w wieku 10 lat 0,4 m szer. Kolor ciemnozielony. Wymaga dosyć żyznych i raczej wilgotnych gleb. Polecana do małych ogrodów przydomowych, ogrodów skalnych i na cmentarze. Odkrywca, hodowca (selekcjoner): Antoni Wróblewski; wprowadzenie do handlu: Szkółki Kórnickie; około 1930
W Bierkowie od 2010 roku, kupione w OBI Kobylnica k. Słupska
27. Larix decidua 'Kórnik', modrzew europejski 'Kórnik'
Karłowy krzew o kulistym pokroju. Gęsto ułożone gałązki, tworzą regularną kulę do 2 m średnicy. Przyrosty roczne bardzo krótkie. Po 10 latach osiąga ok. 1 m średnicy. Stare egzemplarze czasami przyjmują formę szerokiego stożka. Rozmnażany przez szczepienie i często oferowany w handlu w formie miniaturowego drzewka o okrągłej koronie na niewysokim pniu. Pędy gęste, z pączkami pokrytymi obficie żywicą. Igły sezonowe, jasnozielone, do 2 cm dł., przy wierzchołkach jednorocznych pędów dłuższe, do 3 cm. Wymaga żyznej, umiarkowanie wilgotnej gleby i stanowiska w pełnym słońcu. Odmiana otrzymana w Arboretum Kórnickim z „czarciej miotły”. Odkrywca, hodowca (selekcjoner): Szkółki Kórnickie 1967/1994;pierwsza publikacja: T. Bojarczuk, 1980, Arboretum Kórnickie. Wprowadzona do handlu przez Szkółki Kórnickie.; Kórnik.
W Bierkowie od 2011 roku, kupiony wiosną na targach ogrodniczych w Strzelinie
koło Słupska.
28. Thuja occidentalis '"Kórnik Selekt", żywotnik zachodni '"Kórnik Selekt".
Nie opisuję ponieważ opis widać na tablicy przy egzemplarzu w Wirtach.
Zdjęcie zrobione w arboretum Wirty.
W Bierkowie od jesieni 2013 roku, kupiony w arboretum Wirty.
29. Carpinus betulus "Foliis Argenteovariegatis Pendula", grab pospolity
"Foliis Argenteovariegatis Pendula",
Historyczna odmiana
Ciekawa odmiana grabu o marmurkowych liściach i wzroście karłowym o pokroju parasolowato zwisającym. Najczęściej szczepiona na pniu o różnej wysokości . Szczepienie niskie powoduje możliwość podciągania podwiązywania wybranego pędu w górę tworząc piękną jakby fontannową formę zwisającą w dół. Odporny na mróz i mało wymagający odnośnie siedliska o przyroście raczej wolnym. Liście eliptyczne, ciemnozielone, nieregularnie żółto upstrzone, szczególnie wyraźne w okresie wiosennym, później niemal zielone, długości 10-15 cm i szerokości do 7 cm. Nerwy wyraźne, wierzchołek zaostrzony, nasada zaokrąglona, brzeg podwójnie ostro piłkowany. Jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty rozdzielnopłciowe, jednopienne, bez okwiatu. Ukazują się wczesną wiosną wraz z rozwojem liści, nie mają znaczenia ozdobnego.
Odmiana wyhodowana przez Feliksa Rożyńskiego w Szkółkach Hr. Andrzeja Zamojskiego w Podzamczu w 1905 roku. Przez wiele lat nieprodukowana. Ponownie wprowadzona do handlu przez szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit.
Zdjęcie wł. P. Konieczko
W Bierkowie od 2013 roku, kupiona poprzez sprzedaż wysyłkową szkółki
Konieczko www.drzewa.com.pl
30. Cotoneaster 'Ursynów', irga 'Ursynów'
Niski, zimozielony krzew o gęstym pokroju i łukowato wygiętych pędach.
Wys. 0,4 m, szer. znacznie większa. W V i VI obsypany masą drobnych białych kwiatów. Owoce pomarańczowoczerwone, bardzo liczne. Niewielkie wymagania glebowe. Polecana jako roślina okrywowa, przydatna także na niskie, cięte żywopłoty obwódkowe. Mrozoodporność dobra. Odkrywca, hodowca (selekcjoner): W. Seneta; pierwsza publikacja: Włodzimierz Seneta, 1994, Drzewa i krzewy liściaste tom C. Wprowadzenie do handlu: Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych Umiastów; 1965. Siła wzrostu roślina wolnorosnąca (karłowa), pokrój płożący, docelowa wysokość od 0,2 m do 0,5 m.
W Bierkowie od 2011 roku, ale często przemarza i bardzo źle rośnie, kupiona w
Real Kobylnica k. Słupska - w ogrodniczym namiocie.
31. Corylus avellana 'Syrena', leszczyna pospolita 'Syrena'
Bardzo dekoracyjna odmiana, charakteryzująca się czerwonym zabarwieniem liści i okryw owocowych. Krzewy rosną umiarkowanie silnie, mają rozłożystą i dość luźną koronę. Owoce średnie o regularnym kształcie, lekko wydłużone. Jądro smaczne, dobrze wypełnia skorupkę. Polecana do ogrodów przydomowych na zaciszne miejsca z odpowiednio żyzną glebą.
Odkrywca, hodowca (selekcjoner): Stanisław Zabieżański; wprowadzenie do handlu lata 19990-te
Zdjęcie z Hasła Ogrodniczego |
Nie pamietam kiedy i gdzie ją kupiłam - szukam paragonu.
32. Syringa vulgaris 'Prof. Hoser', lilak pospolity 'Prof. Hoser'.
Duży, rozłożysty, gęsto ugałęziony krzew lub małe drzewko. Rośnie bardzo silnie.
Dorasta do ponad 4 m wys. Liście sercowate, błyszczące, zielone. Kwiaty średniej wielkości, podwójne, o słabo poskręcanych płatkach, lilaniebieskie, przekwitające bladoniebieskie. Kwiatostany duże, szerokie, gęste, dł. ok. 30 cm. Kwitnie obficie, V. Najlepiej rośnie w słońcu, na żyznych, próchnicznych glebach. Nie lubi gleb ciężkich i zalewanych. Dobrze znosi suszę i miejskie środowisko. Kwiaty bez szkody dla rośliny można ścinać do wazonu. Odmiana idealnie nadaje się do małych ogrodów.Odkrywca, hodowca (selekcjoner):Piotr Hoser, ok. 1930; Żbików,
W Bierkowie od 2011 roku, kupiony w OBI Kobylnica k. Słupska
33. Syringa vulgaris 'Kardynał', lilak pospolity 'Kardynał'
Krzew o wzniosłym pokroju, niezbyt silnie rosnący. Wysokość do 4 m.
Liście sercowate, błyszczące, zielone. Kwiaty pojedyncze, bardzo duże, ciemnopurpurowe, w pączkach jeszcze ciemniejsze, zebrane w zwarte wiechy.
Wiechy luźne i bardzo szerokie. Kwitnie w V. Wymaga stanowiska słonecznego, o glebach żyznych, niezbyt mokrych. Hodowca (selekcjoner):Mikołaj Karpow-Lipski;
wprowadzenie do handlu: 1964; pierwsza publikacja: Władysław Bugała, 1991,
Drzewa i krzewy dla terenów zieleni wyd. II, PWRIL, Warszawa
Zdjęcie wł. Euro Ogród
W Bierkowie od 2013 roku, kupiony w szkółce P. Konieczko - sprzedaż wysyłkowa
www.drzewa.com. pl
34. Syringa vulgaris 'Stefan Makowiecki', lilak pospolity "Stefan Makowiecki"
Dorasta do wysokości 3 m, kwitnie w maju i czerwcu, kwiaty są bardzo duże, fioletoworóżowe i pięknie pachną. Jest w pełni wytrzymała na mróz. Dobrze znosi przycinanie i przesadzanie. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie przekwitniętych kwiatostanach, zwłaszcza na młodszych krzewach. Wzmacnia to roślinę i mobilizuje ją do wypuszczania młodszych pędów.
Odkrywca, hodowca, selekcjoner: Mikołaj Karpow-Lipski; Polska
wprowadzenie do produkcji/handlu: 1958
Zdjęcie jest wł. e-clematis
W Bierkowie od 2013 roku, kupiony w szkółce P. Konieczko - sprzedaż wysyłkowa www.drzewa.com. pl
35. Rododendron Władysław Jagiełło.
Kwiaty czerwone, zebrane w duże, efektowne kwiatostany. Krzew o średniej
sile wzrostu, pokrój zwarty, krępy. Liście ciemnozielone, podłużne, pędy
grube, ciemnobrązowe. Do krzyżówki nie zostały wykorzystane odmiany
fińskie. Odmiana cechuje się wysoką mrozoodpornością i obfitym kwitnieniem.
Hodowca, selekcjoner Jan Ciepłucha.
W Bierkowie od 5 kwietnia 2014 r, kupiony na targach ogrodniczych w Słupsku,
na stoisku P. Ciepłuchy, cena 40 zł
Pękające pąki.
Z ostatniej chwili na wystawie 'Zieleń to życie" 2014 r. rodendron ten zdobył
brązowy medal, poniżej skopiowalam treśc ze strony Związku Szkółkarzy
Polskich
Rhododendron ‘Władysław Jagiełło’ PBR, Różanecznik ‘Władysław Jagiełło’
Cechy wyróżniające nowość: intensywnie czerwone kwiaty, bardzo obfite kwitnienie, wysoka mrozoodporność. Polska odmiana z kolekcji Królewskich Rododendronów. Zimozielony krzew z grupy różaneczników wielkokwiatowych o gęstym, półkulistym pokroju, wolniejszym tempie wzrostu, osiągający 1-1,2 m wysokości.Pędy grube, ciemnobrązowe. Liście wydłużone, do 12 cm długości, skórzaste, intensywnie ciemnozielone, matowe.
Kwiaty duże, dzwonkowate, soczyście czerwone. Zebrane w szczytowe, kuliste kwiatostany zakwitające w maju. Odmiana wyróżnia się wysoką mrozoodpornością (strefa 4b) i obfitym kwitnieniem. Wymaga gleb kwaśnych, najlepiej próchniczych, torfowych, o pH w zakresie 3,5-4,5, stale umiarkowanie wilgotnych, stanowisk półcienistych. Polecany do uprawy w ogrodach przydomowych, parkach, zieleni miejskiej. Odmiana wyhodowana przez Jana Ciepłuchę,
wprowadzona na rynek w 2013 roku przez Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha, Polska.
Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie CIEPŁUCHA, PL-95-050 Konstantynów Łódzki, ul. Górna 50, Polska.
Królewskie rododendrony są rezultatem prowadzonych od kilkunastu lat w naszej szkółce prac hodowlanych z udziałem fińskich odmian różaneczników, znanych ze swojej wysokiej mrozoodporności (prace hodowlane rozpoczęto już w 2000 roku) oraz innych odmian o atrakcyjnych walorach. Celem prowadzonej hodowli było uzyskanie nowych odmian różaneczników o wysokiej mrozoodporności (około -30 °C) oraz charakteryzujących się następującymi cechami: ciekawa kolorystyka kwiatów, gęsty pokrój krzewów, atrakcyjny wygląd liści, wysoka odporność na choroby, obfite kwitnienie
Z wyhodowanych odmian wyselekcjonowano 9 najbardziej wartościowych. Cała seria nowych, mrozoodpornych różaneczników nosi nazwę Królewskie Rododendrony. Pozytywnie przeszły one laboratoryjne testy mrozoodporności (test uszkodzeń mrozowych liści) oraz uzyskały dobre oceny przeżywalności po zimie w warunkach centralnej Polski.
Bolesław Chrobry ®
Jan III Sobieski
Kazimierz Odnowiciel ®
Kazimierz Wielki
Królowa Bona ®
Królowa Jadwiga
Władysław Jagiełło
Władysław Łokietek
Zygmunt III Waza
Zygmunt August
Jan Ciepłucha
Na targach ogrodniczych w Słupsku 28 września dostałam katalog Gospodarstwa Szkołkarskiego Ciepłucha i zeskanowalam poniższe kartki.
Nie ma tu zdjęcia Zygmunta Augusta a jest to odmiana wyrożniająca się późnym
i obfitym kwitnieniem. Kwiaty ma rożowe, duże, fryzowane. Wzrost krzewu jest powolny, pokrój zwarty. Liście ciemnozielone, długie, lekko podwinięte.
36. Clematis "Krakowiak" PBR, powojnik 'Krakowiak' to odmiana powojnika, należąca do grupy Vticella, wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego w 2010 roku, wprowadzona na rynek przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j. w 2011 roku. Zaprezentowana jako nowość - odmiana ta uzyskała Złoty Medal na Wystawie Zieleń To Życie w 2011 roku w Warszawie oraz Srebrny Medal na Plantarium 2011 w Boskoop, w Holadnii. Pnącze o zielonych, dekoracyjnych, sezonowych liściach i dużej sile wzrostu, dorastające do 3m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, kontrastujące z liśćmi, jaskraworóżowe, dzwonkowate, szeroko otwierające się, pojedyncze kwiaty, o średnicy 5-8cm, są złożone z 4 lancetowatych działek kielicha o ciemniejszej, czerwonoróżowej prędze, biegnącej przez środek każdego z nich i brzegach fantazyjnie rozchylającymi się na boki. Zakwitają bardzo obficie od czerwca do września. Jesienią kwiaty stopniowo przekształcają się w ozdobne, fantazyjne, puszyste owocostany.
koło Słupska.
37. Clematis "Oberek", powojnik "Oberek"
Polska odmiana, hodowli Szczepana Marczyńskiego, o jasnoróżowych, otwartych kwiatach średnicy 5 - 6cm, z czterema romboidalnymi, luźno ułożonymi działkami, z różowym żyłkowaniem, jasną podstawą i pofalowanymi brzegami. Pylniki żółte na jasnożółtozielonych nitkach. Kwitnie obficie w czerwcu - lipcu, mniej intensywnie do jesieni. Osiąga wysokość 2,5-4 m. Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Szczególnie przydatna do uprawy przy ogrodzeniach, altanach, pergolach i różnych podporach ogrodowych, np. kratach, tyczkach, w miejscach słonecznych, ciepłych.
Uroczo wygląda gdy wspina się po niedużych drzewach lub krzewach, zarówno liściastych jak i iglastych. Szczególnie ładnie wygląda na ciemniejszym tle. Wprowadzona do sprzedaży w 2009 r.
W Bierkowie od 2011 roku, kupiony na targach ogrodniczych w Strzelinie
koło Słupska.
38. Prunus armeniaca 'Somo' , morela "Somo", synonim Nr 86 (V-2)
Odmiana polska, otrzymana w ISK (obecnie IO) w Skierniewicach na drodze selekcji materiału pochodzącego ze skrzyżowania siewki XI-NS-5 z odmianą Rakowsky.
Prace hodowlane rozpoczął K. Somorowski w 1962 r. Kontynuował je T. Jakubowski, otrzymując ostatecznie siewkę nr 86, którą pod nazwą Somo polecano do nasadzeń amatorskich od 1978 r. Odmiana o dość silnym wzroście, tworzy kuliste i stosunkowo gęsto zagęszczające się korony, nie potrzebująca zapylacza- samopłodna. Wchodzi dość wcześnie w okres owocowania. Owocuje bardzo obficie w drugiej połowie sierpnia, rodzi średniej wielkości żółto-pomarańczowe owoce, (przy zbyt obfitym plonowaniu - małe 20-36 g) o bardzo wyrównanym kształcie. Miąższ ciemnopomarańczowy, zwięzły, lekko włóknisty, soczysty, słodki, smaczny, dobrze odchodzącym od pestki. Skórka omszona, ciemnopomarańczowa, z kropkowanym, ciemnoczerwonym rumieńcem, na nieznacznej części owocu. Drzewo i pąki kwiatowe odporne na mróz.
39. Spiraea x cinerea 'Kaziu' PBR, tawuła szara 'Kaziu' PBR , -
Nowość Szkółek Olszanowski, Pierwsza na świecie odmiana tawuły szarej
o barwnych liściach. Odpowiednia zarówno do ogrodów jak i na profesjonalne tereny zieleni. Roślina z certyfikatem Polskiego Śladu. Niewysoki krzew, o barwnych złotożółtych liściach przez cały sezon. Docelowa wysokość roślin przewidywana jest na ok. 1,5m, a szerokość 1,5-1,8m. Pokrój roślin jest gęsty, wiosną (IV) na łukowato wygiętych pędach ukazują się liczne białe kwiaty.Krzewy tawuły szarej 'Kaziu' po przekwitnięciu można lekko doformować, choć nie jest to konieczne. Należy pamiętać że przycięcie krzewu wczesną wiosną lub latem spowoduje, że roślina nie zakwitnie.
Zdjęcie wł. P. Olszanowskich
W Bierkowie od czerwca 2014 r, kupiony w szkółkach Olszanowski - wysyłkowo,
cena 12 zł
40. Taxus baccata 'Jan Paweł Wielki', cis pospolity 'Jan Paweł Wielki' Odmiana powstała około 1980 r. Odkrywca, selekcjoner - szkółki Olszanowski. Najprawdopodobniej jest przypadkową siewką cisa pospolitego (Taxus baccata) 'Aurea' – egzemplarza rosnącego w parku w Lipnie koło Niemodlina. Okaz mateczny ma pokrój drzewiasty, szeroko stożkowy, dość regularny i gęsty. Zbudowany jest z pięciu wyprostowanych pędów głównych. W wieku około 26 lat ma wysokość 2,6 m i średnicę 2,4 m w najszerszym miejscu. Igły na młodych przyrostach mają barwę złocistożółtą. Utrzymuje się ona jednak dość krótko, później żółta jest tylko obwódka, ale ta też szybko się zwęża i jesienią jest słabo zauważalna. Zimą obwódki bieleją, zaczynają się poszerzać i znów stają się wyraźniejsze. Płeć: „zasadniczo żeńska” (pojęcie wprowadził W. Seneta dla odmian żeńskich na których można spotkać kwiaty męskie.
W Bierkowie od czerwca 2014 r, kupiony w szkółkach Olszanowski - wysyłkowo,
cena 14 zł
41. Thuja occidentalis 'Kraków', żywotnik zachodni 'Kraków'
Odmiana została wyselekcjonowana spośród siewek uzyskanych w 1992 r. z nasion żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) 'Globosa'. Charakteryzuje się karłowym wzrostem oraz kulistym, bardzo regularnym pokrojem. Barwa w trakcie wegetacji jest ciemnozielona, zimą łuski silnie brązowieją. Młode rośliny rosną początkowo jajowato, później stopniowo poszerzają się i są płasko kuliste. Specyficzne jest ułożenie pędów. Okaz mateczny w wieku 14 lat ma wysokość 45 cm i średnicę 55 cm. Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Kraków' został opisany w pracy magisterskiej Mariusza Olszanowskiego, pod kierunkiem dr hab. Piotra Murasa. Rozmnażanie wegetatywne i wzrost nowych odmian żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis L.) i w dwumiesięczniku Szkółkarstwo 4/2007, a także w ofercie - cenniku drukowanym Szkółek wiosna i jesień 2008r.
Wł. P. Olszanowscy
W Bierkowie od czerwca 2014 r., kupiony w szkółkach Olszanowski, wysyłkowo,
cena 10 zł
42. Chamaecyparis pisifera 'Wawel', cyprysik groszkowy 'Wawel', pierwsza publikacja dr. Piotr Muras Szkółkarstwo 5/2004, odkrywca, selekcjoner P. Muras Kraków. Pokrój kopulasty, bardzo zwarty, pędy nitkowate, barwa żółta.
W Bierkowie od czerwca 2014 r., kupiony w szkółkach Olszanowski, wysylkowo,
cena 12 zł
43. Acer pseudoplatanus 'Foliis Atropurpureis Argenteovariegatis'
klon jawor 'Foliis Atropurpureis Argenteovariegatis', 'Podzamcze'
Historyczna odmiana.
Jedna z najpiękniejszych odmian pstrolistnych klonu jaworu. Opisał
ją i wprowadził do handlu F.Rożański w słynnych szkółkach Podzamcza w 1909-1910 roku i tam w handlu do 1913 roku. Niestety odmiana ta zniknęła z handlu i była niedostępna przez długie lata.Odnaleziona została w centrum Warszawy, w niewielkim parku przy ulicy Puławskiej i Oleksińskiej. Zimą tuż przed śmiercią rośliny, udało pobrac z niego fragment gałęzi do szczepienia. Obecnie rozmnażana z nielicznych, dużych osobników, które przetrwały do dzisiejszych czasów.
Odmiana charakteryzuje się licznymi białymi pstrościami występującymi na liściach, czasem ma to postac równomiernego opruszenia liścia białymi punkcikami, czasem cętki zajmują sporą powierzchnię liścia lub nawet większość jego powierzchni!
Są one dodatkowo świetnie widoczne dzięki ciemnej zieleni normalnie wybarwionych fragmentów,a całości dopełnia ciemnofioletowy spód liścia. Rośnie nieco wolniej od gatunku. Wybarwia się ładnie nie tylko w miejscach słonecznych, ale również w półcieniu, dzięki czemu może służyć do rozświetlania optycznego nieco ponurych zakątków ogrodu. Nie ma wygórowanych wymagań glebowych, rośnie dobrze nawet na średnich glebach, o umiarkowanym poziomie wilgotności.
Rysunek liścia klonu 'Foliis Atropurpureis Argenteovariegatis' który znajdował się
w katalogu szkółek Podzameckich, ja wykonalam skan z ksiażki "Szkółkarstwo
polskie 1799-1999"
W Bierkowie od września 2014 r. kupiona w Szkółkach Konieczko -
sprzedaż wysyłkowa za 30 zł.
44. Prunus cerasifera 'Donna' śliwa ałycza " Donna"
charakteryzująca się słodkimi w smaku czerwonymi kulistymi owocami. Posiada
dobre walory smakowe oraz bardzo dobrą plenność. Rośnie średnio silnie do wysokości
ok 4 m wielopienne, posiada także gęstą budowę korony. Owoce w pełni jadalne, smaczne. Zabarwienie czerwono żółte owoców daje dodatkowy wizualny efekt ozdobny tej odmiany. Odporność na mrozy pełna, brak także ingerencji szkodników co daje pozytywny i ekologiczny charakter dla nasadzeń na działkach przydomowych oraz wszędzie tam gdzie można z pożytkować jej owocowanie. Owoce mogą być spożywane z pnia oraz w formie przetworów i nalewek.
Odmiana ta została wynaleziona zupełnie przypadkowo w szkółkach P. Konieczko. Ciekawostka dla miłośników nietypowych owoców z rodzaju niby mirabelki oraz
także potencjalnie pozytywną ekologiczną odmianę dla nasadzeń parkowych,
śród-leśnych oraz fitosanitarnych. Treśc P. Konieczki.
W Bierkowie od września 2014 r. kupiona w Szkółkach Konieczko -
sprzedaż wysyłkowa za 25 zł.
45. Malina "Poranna rosa" rodowód odmiany jest złożony, zawiera m.in. odmianę Polana i gatunki z rodzaju Rubus, jak 'R. occidentalis' (malina czarna ze wschodniej części Ameryki Północnej) i 'R. coreanus'( malina czarna z Koreii, Japonii, Chin).
Odmiana owocuje na tegorocznych pędach od pierwszego tygodnia września do
końca sezonu wegetacyjnego. Może też powtarzać owocowanie w tradycyjnym terminie dojrzewania malin. Roślina wytwarza małą liczbę sztywnych, wyrównanych pędów wysokości około 1,5 m. Są one pokryte gęsto silnymi kolcami. Owoce są duże, prawie kuliste. Ich barwa jest żółta lub lekko pomarańczowa. Są zwarte, jędrne i bardzo smaczne. Ze względu na barwę, wielkość i smak owoców, a także na porę ich dojrzewania, jest cenną odmianą do uprawy w ogrodach. Charakteryzuje się ponadto wyjątkowo małą podatnością na gnicie owoców i zamieranie pędów. Jest najsłodsza z jesiennych malin, owocuje nieco póżniej niż Polana czy Polka i jest bardziej
podatna na pleśń w deszczową pogodę , ale smak wyrównuje te ułomności
W Bierkowie od 2013 r. a w ogrodzie moich rodziców od 10 lat, kupiłam ją dla
moich rodziców w szkółce P. Markiewicza w Buszkowie.
46. Malina "Polka"
Najbardziej ceniona odmiana maliny Rośliny nie wymagają podpór, a po zbiorach
ścina się wszystkie pędy.
Owoce: Duże, zwarte, czerwone, bardzo smaczne i aromatyczne. Powtarza owocowanie. Dojrzałość zbiorcza: Odmiana bardzo wczesna. Zbiory trwają od sierpnia do pierwszych przymrozków Zastosowanie Odmiana deserowa i przemysłowa. Owoce nie są uszkadzane w czasie długiego transportu. Z uwagi na późniejszy okres kwitnienia owoce i kwiaty nie są uszkadzane przez szkodniki
typowe dla malin lipcowych, a pędy nie są narażone na uszkodzenia mrozowe, ponieważ są przed zimą usuwane. Mało podatna na zamieranie pędów i gnicie owoców
W Bierkowie od 2014 r - sadzonki dostałam od kolegi Edka z Żelkowa
gm. Główczyce.
47. Malina Polesie
Dojrzewanie owoców rozpoczyna się we wczesnym terminie ( nieco wcześniej niż Polana)– zwykle w trzeciej dekadzie lipca i trwa do początku października. Wzrost roślin średnio silny, pokrój wzniesiony. Roślina wytwarza kilkanaście dość wyrównanych pędów. Owoce duże, sercowatego kształtu, ciemno czerwone z niewielkim omszeniem. Owoce ma równomiernie rozłożone na stosunkowo sztywnych pędach Kierunek produkcji: deserowy/przetwórczy.ce duże, sercowatego kształtu, ciemno czerwone z niewielkim omszeniem. Kierunek produkcji: deserowy/przetwórczy.
W Bierkowie od 2014 r - sadzonki dostałam od kolegi Edka z Żelkowa
gm. Główczyce.
48. Malina Pokusa
Owocowanie na jednorocznych pędach (dwa tygodnie po odmianie Polce), na dwuletnich pędach wczesne. Wzrost roślin silny. Pędy niewyrównane; silne do średnich, sztywne, łukowato wygięte, kolce małe, nieliczne. Owoce bardzo duże, sercowate, czerwone do ciemno czerwonych. Kierunek produkcji: deserowy.
W Bierkowie od 2014 r - sadzonki dostałam od kolegi Edka z Żelkowa
gm. Główczyce.
49. Juniperus communis 'Cracovia', synonimy łac.: Juniperus communis var. cracovica, jałowiec pospolity 'Cracovia"
Historyczna odmiana
Najstarsza odmiana jaką znam.
Szerokokolumnowy lub stożkowy krzew. Wyselekcjonowany na początku XIX wieku w Polsce, w okolicach Krakowa. Wzrost stosunkowo szybki, po 10 latach uprawy dorasta do 2 m wys. Pędy i gałązki wzniesione, częściowo odstające, z przewisającymi ku ziemi końcami. Gałązki układają się dosyć gęsto na pędach, ale pędy nie są ściśle skupione, dlatego zewnętrzna powierzchnia krzewów wydaje się luźna. Igły nieco krótsze niż u gatunku, płaskie, kłujące, stalowoniebieskie. Pierwsza publikacja: Knight, 1850 rok. - przytoczone za - Związek Szkółkarzy Polskich
Znaleziony w okolicach Krakowa, nazwany w katalogu i wprowadzony do handlu w 1826 r. przez angielskie szkółki Loddigesa w Hackney, opisany w książce Carriere'a (1855 r.) W Polsce m. in. w Podzamczu od 1898r. w szkółkach Denizota od 1899 r.,
- za "Szkółkarstwo polskie" 1799 - 1999
50. Ribes L. , czarna porzeczka "Tisel"
Odmiana porzeczki czarnej hodowli Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Rodowód: Titania x samozapylenie Rośnie dość silnie (słabiej od odmiany „Titania”). Pokrój wzniesiony, zwarty, z tendencją do zagęszczania się i rozkładania. Pędy wyrastające z szyjki korzeniowej są długie, liczne, z silnym antocyjanowym zabarwieniu. Pąki średniej wielkości,
lekko wydłużone, odstające od pędów. Liście średniej wielkości, jasnozielone, z zaznaczoną klapą środkową.Owoc: Średniej wielkości i duże. Grona krótkie i o umiarkowanej długości.Dojrzałość zbiorcza: Odmiana wczesna. Początek lipca. Plonowanie obfite i regularne.Jest malo wrażliwa na mróz. Wrażliwość na choroby: Mączniak – mała, opadzina – średnia, rdza wejmutkowo-porzeczkowa – mała. Przydatność do nasadzeń towarowych, szczególnie na słabszych glebach. Nadaje się na różne przetwory i soki. Przydatna do przetwórstwa. Odmiana przystosowana do zbioru kombajnowego, polecana również do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach.
W Bierkowie od 2012 roku kupiona w PPHU"Skarby Ogrodu" - wysyłkowo
51. Orzech włoski Leopold®
Odmiana średnio-wczesna.Wzrost drzewa slaby, najsłabszy z posiadanych odmian. Owoc: skórka miękka, wielkość średnia , miąższ słodki, żółty.
Charakterystyczna cechą jest pokrój liści. Występuje jako orzech użytkowo - ozdobny. Owocuje w drugim roku po posadzeniu. Drzewo rośnie zdrowo.
Hodowca, selekcjoner - Leopold Dudek, ojciec Bogusława, kilkadziesiąt lat temu wyselekcjonował odmianę orzecha włoskiego, która otrzymała później nazwę
'Leopold'. Odmiana ta ma postrzępione liście, które nadają jej ozdobny charakter równocześnie ma smaczne, średniej wielkości owoce i zaliczana jest do plennych.
W Bierkowie od 2012 roku kupiona w PPHU "Skarby Ogrodu" - wysyłkowo
Ale niestety nie jest to odmiana Leopold, nie ma postrzępionych i pierzastych liści.
Jest to już mój drugi Leopold który nie jest Leopoldem. Nie mogę znaleśc
dokumentu od kogo kupiłam pierwszy egzemplarz.
Odmianę można kupic w szkółkarskosadowniczym gospodarstwie Bogusława
Dudka w Marcyporębie koło Skawiny. (syn selekcjonera Leopolda Dudka).
Prowadzi on również sprzedaż wysyłkową.
Foto ze "Szkółkarstwa" 02.2006
Można u niego kupic wiele polskich odmian orzecha włoskiego, oto one:
JUPITER (odmiana polska) - średnio-późna.Wzrost tych drzew jest średni,
Owoc: zbliżony wielkością do śliwki Stanley - jajowaty, skórka średnio twarda,
średniej wielkość, miąższ smaczny w całości wypełniony. Owocuje w trzecim roku
po posadzeniu.
RESOVIA (odmiana polska - hodowla Skierniewice) średnio-wczesna. Wzrost tych drzew jest średni, Owoc: zbliżony wielkością do śliwki Stanley - jajowaty, skórka średnio twarda, średniej wielkość, miąższ smaczny w całości wypełniony. Owocuje
w trzecim roku po posadzeniu.
KOSZYCKI Odmiana polska, wczesna.Wzrost kulisty, słaby. Owoc: okrągły, duży,
w pełni wypełniony, skórka miękka – gładka. Miąższ smaczny, żółty. Owocuje w
drugim roku po posadzeniu.Kwiat odporny na przymrozki wiosenne. Drzewo rośnie zdrowo.
WIŚNICZ CZERWONYOdmiana polska, bardzo późna. Wzrost mocny, kulisty.
Owoc: bardzo duży (wielkości piłki do tenisa), bardzo smaczny, miąższ różowy
(stąd nazwa czerwony), w całości wypełniony, ciężki do suszenia, oleisty, po wyschnięciu duży ubytek masy. Wskazany do spożycia na świeżo, skórka miękka.Owocuje w trzecim roku po posadzeniu.Drzewo rośnie zdrowo.
KOŚCIUSZKO Odmiana polska, średnio-wczesna. Wzrost dosyć mocny, pokrój strzelisty. Owoc: okrągły, bardzo duży (wielkości piłki do tenisa), bardzo smaczny, wypełnienie całkowite, ciężki do suszenia, oleisty, po wyschnięciu duży ubytek masy. Wskazany do spożycia na świeżo, skórka miękka, gładka.Owocuje w trzecim roku
po posadzeniu. Drzewo rośnie zdrowo.
ALBI Odmiana pochodzenia polskiego, średnio–późna. Wzrost intensywny, pokrój korony strzelisty.
Owoc duży, okrągły, smaczny, wypełniony całkowicie, skórka miękka biała, gładka, miąższ bardzo smaczny. Owocuje w trzecim roku po posadzeniu.
S2 Odmiana polska - hodowla Skierniewice, średnio-późna. Wzrost średni - kulisty.
Owoc okrągły, duży, skórka miękka, wypełnienie całkowite, miąższ żółty, smaczny. Wskazana do nasadzeń amatorskich. Owocuje w trzecim roku po posadzeniu.
Kwiat odporny na przymrozki wiosenne. Drzewo rośnie zdrowo.
MLECZNY WCZESNY Odmiana pochodzenia polskiego, bardzo wczesna (owoce otwierają się w połowie września)
Wzrost kulisty–średni. Owoc okrągły, bardzo duży, skórka miękka, wypełnienie całkowite, miąższ żółty, smaczny, oleisty,
po wyschnięciu duży ubytek masy. Wskazany do spożycia na świeżo.
Kwiat odporny na przymrozki wiosenne. Drzewo rośnie zdrowo.
Według B. Dudka, podstawowymi cechami dobrej odmiany orzecha włoskiego są
duże owoce z miękką skorupą, dobrze wypełnione przez jądro. Ważne jest także,
aby drzewa nie były uszkadzane w naszych warunkach klimatycznych przez zimowe mrozy. Do wartościowych i sprawdzonych zalicza odmiany wyhodowane w SZD
ISK w Albigowej oraz w Lipowej, są to m.in. 'Albi' , 'Resovia', 'Dodo', 'Silesia',
'Tryumf'.
Do wartościowych odmian należą również, oprócz 'Leopolda': 'Apollo', 'Broview',
'Hansen' , 'Jupiter 54' , 'Mars', 'Metcalfe' , 'Lake', 'Seifendorski'. Interesującą i bardzo plenną odmianą o dużych owocach okazał się w warunkach gospodarstwa
'Koszycki' — w ubiegłym, niekorzystnym dla orzechów włoskich
(wiosenne przymrozki) roku była jedną z najlepiej plonujących
52. Lonicera coerulea var. kamtschatica "Zielona" - Jagoda kamczacka "Zielona"
W Katedrze Sad. Akademii Rol. w Szczecinie przebadano 3 jagody kamczackie: Czarna, Zielona i Wojtek. Badania wykazały, że odmiana Zielona ma największą zawartośc ekstraktu - 13,0 % i witaminy C - 106 mg, przy najniższej kwasowości wynoszącej - 2,61 %. Inne odmiany jagody maja średnio 55,0 mg witaminy C. Odkrywca, hodowca (selekcjoner): Zygmunt Landowski; wprowadzenie do handlu: Szkółka 'Jagódka', Lębork
W Bierkowie od wiosny 2013 r., odmiana kupiona w Strzelinie koło Słupska na
targach ogrodniczych od samego selekcjonera z Lęborka.
53. Lonicera esulis Turcz.. Jagoda kamczacka "Wojtek"
Średnio-wczesna odmiana, owocuje obficie,, owoce bardzo smaczne - kwaskowo-słodkie,
owoce można otrząsnąć, wysoka jakość owoców.
Według zapewnień Zofii Łukaszewskiej, jedna z najwcześniej dojrzewających
odmian, niezawodna w plonowaniu, dlatego mogłaby stać się podstawą doboru
na plantacjach towarowych. Krzewy łatwo się rozmnaża przez sadzonki.
Nieprzycinane dorastają do wysokości 1,6 m i średnicy około 2 m.
Na plantacjach towarowych — podobna zasada dotyczy innych odmian
suchodrzewu jadalnego o silnym wzroście — powinny być sadzone w rozstawie
2 x 3 m. Z jednego krzewu (3-letniego) tej odmiany udawało się zbierać nawet
do 5 kilogramów owoców. Hodowca, selekcjoner - Zofia Łukaszewska która wspólnie
z mężem Hieronimem rozpoczęła przygodę z "jagodą kamczacką" w 1991 r.
W swoim ogrodzie w Osielsku koło Bydgoszczy posadziła wówczas sprowadzone z Rosji
siewki odmian jadalnych suchodrzewu. Już po pierwszym roku udało się wybrać spośród
nich dwie rośliny o smacznych owocach była to jedna z podstawowych cech,
jakie brano pod uwagę podczas selekcji (ponad 90% roślin z siewu ma gorzkie owoce). W ciągu ostatnich kilkunastu lat udało się pani Zofii wyselekcjonować kilka odmian pochodzących od suchodrzewu jadalnego (Lonicera edulis Turcz.), z których dwa otrzymały nazwę 'Wojtek' i '
Jolanta'. Interesująco zapowiadają się również te o numerach 44, 38 i 15
W latach 2004-2005 przeprowadzono doświadczenie w Katedrze Sadownictwa
Akademii Rolniczej w Szczecinie, spośród trzech przebadanych odmian (‘Zielona’, ‘Czarna’
i ‘Wojtek’) Wyniki: Spady na poziomie ok 20%
Największe plony w doświadczeniu (1069 g z krzewu), plon był ponad 2-krotnie
większy niż z krzewów odmiany ‘Czarna’.
W Bierkowie od października 2014 r., jagoda kupiona w OBI Kobylnica, za 5,99 zł
Inne polskie odmiany:
Atut
Krzew o rozłożystym pokroju, słabo zagęszczający się, wysokości do 1,5 m.
Owoce duże, do 2,5 cm długości i 7-8 mm średnicy, lekko wygięte,
aromatyczne i słodkie, nie opadające po dojrzeniu.
Owocowanie bardzo obfite, nawet do 4 kg z dorosłego krzewu, na przełomie
maja i czerwca. Odmiana ‘Atut’ w 5 roku prowadzenia plantacji wydaje nawet
do 4 kg owoców na III klasie gleby.
Duet
Krzew dorastający do 1,5 m wysokości, o wzniesionej koronie.
Owoce duże, do 2 cm długości, walcowate, niebieskie z woskowym nalotem,
słodkie. Owocowanie obfite. Owoce dojrzewają w pierwszej połowie czerwca.
Inne źródła podają: Owoce dojrzewają nierównomiernie, należy je zbierać
często, w miarę dojrzewania ponieważ nie zbierane same opadają. Pierwsze
pojawiają się jużw połowie maja.
Jolanta
Średnio-wczesna, owocuje obficie. Owoce smaczne kwaskowo-słodkie z
nutą goryczki. Owoce można otrząsnąć, odmiana polecana jako dobry
zapylacz.
Czarna
Spady 7,5%, owoce najmniej podatne na samoczynne opadanie, Owoce
odmiany ‘Czarna’ charakteryzują się również największą masą jednego
owocu (1,03 g) oraz największą jędrnością (201 G·mm-1).
Odkrywca, hodowca (selekcjoner): Zygmunt Landowski;wprowadzenie
do handlu: Szkółka 'Jagódka', Lębork
Brązowa
Odkrywca, hodowca (selekcjoner): Zygmunt Landowski;wprowadzenie
do handlu: Szkółka 'Jagódka', Lębork
Rebeka
Jest to późną odmianą, bardzo plenną, której owoce długo utrzymują się
na krzewie.
Zojka
Bardzo plenna. Średniej wielkości owoce o słodkim smaku.
Iga
Średnio-późna, owocuje obficie, owoce mocno dojrzałe są lekko słodkie
i można je otrząsnąć.
Tola
Średnio-późna, owocuje obficie - około 4kg. Owoce dojrzałe są lekko słodkie
i aromatyczne. Można je otrząsnąć. Owoce w zacienionym miejscu nie
wybarwiają się w pełni.
Ruben
Późna, krzew naturalnie prowadzony owocuje do 3kg lecz można go przycinać
by bardziej się rozkrzewiał i dawał większy plon. W smaku porównywalna do
borówki amrekyńskiej – słodka. Owoce można otrząsnąć. Bradzo dobra
jakość dojrzałych owoców.
54.Malus domestica 'Ananas Berżenicki', Jabłoń domowa 'Ananas Berżenicki'
zwany też lokalnie Renetą Hrebnickiego, odmiana uprawna jabłoni domowej
należąca do odmian letnich.
Odmiana została znaleziona jako przypadkowa siewka przez profesora Adama
Hrebnickiego w Berżenikach koło Dukszt na Litwie. Popularna na terenie całej
Polski w okresie międzywojennym. Później uprawa powoli zaczęła zanikać i
obecnie spotykana bardzo rzadko głównie w nasadzeniach kolekcyjnych i
starych sadach i ogrodach.Odmiana dojrzewa wcześnie, w pierwszej połowie
sierpnia, lecz ma bardzonietrwałe owoce, ulegające szybko rozpadowi wewnętrznemu przez co stopniowo zostawała wypierana przez trwalsze odmiany. Owoce w pełni dojrzałe łatwo opadają z drzew, dlatego należy je zbierać przed tym momentem. Jest niezwykle wytrzymała na mróz i mało
wrażliwa na choroby. Drzewa późno wchodzą w okres owocowania. Są długowieczne, czarakteryzują się silnym wzrostem, mają dużą, rozłożystą, lekko spłaszczoną koronę. Konary mocno zrośnięte z pniem, nie rozłamują się pod ciężarem owoców.Jest jedną z odmian preferowanych w
polskim programie rolno - środowiskowym mającym na celu ochronę zagrożonych zasobów genetycznych. Owoce średnio - duże, lub bardzo duże, kuliste, spłaszczone, nieco zwężające się ku kielichowi. Skórka jest gruba, kremowo - biała. Nieliczne owoce (najczęściej eksponowane na słońce) pokrywają się rozmytym miedziano-różowym rumieńcem. Miąższ jest ścisły, żótawobiały, kruchy, winnosłodki,lekko aromatyczny, smaczny.
W Bierkowie od 2012 roku, kupiona w Castorama Słupsk
55. Clematis 'Polish Spirit', powojnik 'Polish Spirit'
Grupa Viticella
Jedna z najatrakcyjniejszych odmian w tej grupie , popularna nie tylko w Polsce, ale także na świecie.
Powojnik ‘Polish Spirit’ to odporne, silnie rosnące pnącze dorastające
do 3-4 metrów wys. Liście drobne, pierzastozłożone z 5-7 listków, sezonowe, zielone, zachowujące świeżość do jesieni. Ogonki liściowe mają zdolność do owijania się wokół podpór, dzięki czemu roślina szybko wspina się po słupkach, kratkach lub innych konstrukcjach wspierających lub sąsiednich roślinach. Pojedyncze, ciemne kwiaty rozwijają się od końca czerwca do października,
mają 8-10 cm średnicy. Są zbudowane z 4-6 fioletowopurpurowych działek, na zewnątrz jasnofioletowych z szarawą pręgą. W centrum kwiatu znajdują się fioletowoczerwone pylniki zawieszonych na zielonkawych nitkach. Kwitnienie jest bardzo obfite i długotrwałe. Owoce ciekawe, dekoracyjne, choć nie w takiej mierze puszyste jak u powojników z Grupy Tangutica.
Powojnik ‘Polish Spirit’ najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, ale zdrenowanych i przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Jeśli gleba w miejscu, gdzie planujemy posadzić pnącze jest uboga, warto ją użyźnić, zaś gleby zwięzłe, gliniaste należy koniecznie rozluźnić. Rośliny najlepiej sadzić na wystawie południowej, chociaż mogą rosnąć również w półcieniu, w odległości co najmniej 30 cm od murów lub około metra od większych roślin, stanowiących ich naturalną podporę do wspinania. Odmiana odporna na mróz.
Dość silne cięcie przeprowadza się wiosną na wysokości około 50 cm od ziemi.
Wygląda atrakcyjnie, gdy wspina się po naturalnych podporach, niedużych drzewach, większych krzewach liściastych oraz iglastych. Dobrze sprawdza się w roli pnącza okrywowego. Odmiana wyhodowana przez Stefana Franczaka, wprowadzona na rynek w 1990 roku. Odznaczona nagrodą Award of Garden Merit (AGM) przyznawaną przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS).
W Bierkowie od listopada 2014 r, kupiona w Castoramie za 8 zł. - posezonowa przecena.
56. Philadelphus 'Biały Karzeł', Jaśminowiec "Biały Karzeł". Niewielki, gęsty krzew
o sztywnych pędach. Osiąga 1,2 m wys. i podobną szer. Liście ciemnozielone, eliptyczne, nieznacznie ząbkowane, o pofalowanej blaszce. Kwiaty czysto białe, pojedyncze, 5 cm śr., delikatnie pachnące, składające się 4 płatków i licznych, złotych pręcików w centrum, zebrane w kiście po 7 szt. Kwitnie obficie późną wiosną, VI-VII. Rośnie powoli. Odkrywca, hodowca (selekcjoner): Antoni Wróblewski, lata trzydzieste XX w.;pierwsza publikacja: Władysław Bugała, 1970, Arboretum Kórnickie Rocznik XV, wprowadzenie do handlu: Szkółki Kórnickie; 1982.
Roślina kupiona w Szkółkach Kórnickich przez moją córkę Marcelinę
30 listopada 2014 r., cena 5 zł
57. Thuja occidentalis "Maria Zamoyska", żywotnik "Maria Zamoyska".
Zdjęcie ze strony szkolkikornickie
Nic nie wiem na temat tej odmiany, nigdzie nie mogę znaleśc czego kolwiek na jej temat. Z pewnością jednak polska odmiana - skoro tak nazwana.
Roślina kupiona w Szkółkach Kórnickich przez moją córkę Marcelinę
30 listopada 2014 r., cena 10 zł.
58. Alnus incana 'Foliis Aureomarginatis' (Alnus incana'Aureomarginata')
Olsza szara 'Foliis Aureomarginatis'
Historyczna odmiana.
Jedna z najlepiej wybarwionych odmian olszy szarej, która została otrzymana przez Feliksa Rożyńskiego w szkółkach w Podzamczu w 1913 roku, przez wiele lat zaginiona, odnaleziona w latach 60. ubiegłego wieku w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu.Egzemplarz w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu został powalony przez wiatr na początku tego wieku. W latach 90. zeszłego wieku rozmnożona przez szkółki Joanny i Bronisława Szmitów z Pęchcina. Jest to średniej wielkości drzewo charakteryzujące się niezbyt szybkim, ale zadowalającym tempem wzrostu, docelowo może osiągać nawet 10 m wysokości i 6 m szerokości. Korona ma kształt szerokiego stożka i bywa dość luźna i nieregularna. Największą ozdobą tej odmiany są liście.
Mają one kształt owalny, są zaostrzone na końcu i podwójnie ząbkowane na brzegach, zielone z nieregularnym żółtym marginesem, który w ciągu lata stopniowo zielenieje, ale i tak wyraźnie odcina się od zielonego środka.Spód liścia jest dużo jaśniejszy od strony zewnętrznej i dodatkowo jeszcze delikatnie owłosiony. Kwitnienie rozpoczyna się już wczesną wiosną, najbardziej atrakcyjne są kwiaty męskie w postaci długich nawet na 10 cm kotków. Odmiana ta obecnie jest jedną z bardziej znanych odmian olszy o wielobarwnych liściach. Odmiana ta nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Najlepiej rośnie na glebach średnio żyznych, wilgotnych, od lekko kwaśnych do zasadowych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Jest odporna na mrozy, a także na krótkotrwałe okresy suszy.
Foto encyklopediadrzew.pl
Drzewo kupione u ww.drzewa.com.pl u Pana Konieczko, poprzez
sprzedaż wysyłkową. Paczka przyszła 23 kwietnia 2015 roku. Cena 25 zł
Historyczna odmiana.
59. Robinia pseudoacacia 'Karolina Zamoyska'
Jedna z najstarszych polskich odmian robini mająca niezwykle ciekawą historię. Nazwana na cześć córki właściciela szkółek Karoliny Franciszki Zamoyskiej. Do II Wojny Światowej oferowana jeszcze przez kilka szkółek. Po wojnie praktycznie zaginęła. Odnaleziona w 1981 roku w Parku Hoserów w Żbikowie koło Pruszkowa. Ponownie wprowadzona do sprzedaży przez szkółkę Joanny i Bronisława Szmitów w 2007 roku. Dorastająca do 4 m wysokości gałęzie rozłożyste. Wzrost średnio silny podobny jak u innych odmian robini akacjowej. Odmiana charakteryzuje się liśćmi
które początkowo w okresie wcześniej wiosny są koloru cytrynowo żółtego natomiast
w późniejszym okresie wytwarzają się na nich barwne plamy. Roślina najlepiej czuje się w miejscu lekko zacienionym wtedy najlepiej wybarwiają się liście. Małe
wymagania jeżeli chodzi o glebę bądź choroby. Roślina całkowicie mrozoodporna. Można sadzić
w pojedynkę jak i na tle innych roślin o barwnym wybarwieniu liści bądź kwiatów.
Foto encyklopediadrzew.pl
Drzewo kupione u ww.drzewa.com.pl u Pana Konieczko, poprzez
sprzedaż wysyłkową. Paczka przyszła 23 kwietnia 2015 roku. Cena 30 zł
60. Acer saccharinum 'Vita', klon srebrzysty 'Vita'. Odmiana o bardzo postrzępionych liściach, wyselekcjonowana przez szkółki Konieczko.
Foto www.drzewa.com.pl
Drzewo kupione na www.drzewa.com.pl u Pana Konieczko, poprzez sprzedaż wysyłkową. Paczka przyszła 23 kwietnia 2015 roku. Cena 30 zł.
61. Thuja occidentalis 'Maria', żywotnik zachodni -
Odmiana atrakcyjna ze względu na całoroczne, złocistożółte wybarwienie gałązek. Wolno rosnące drzewo o stożkowatym pokroju osiągająca po 10 latach uprawy 1,5 m wysokości. Pędy wzniesione, wyprostowane, bogato ugałęzione. Gałązki płaskie, szeroko rozpostarte, dosyć gęsto ułożone we wszystkich kierunkach, pokryte drobnymi łuskami. Wierzchołki pędów żółtopomarańczowe, pozostałe gałązki złocistożółte, a położone nisko przy ziemi i wewnątrz krzewu cytrynowożółte lub jasnozielone. Złocista barwa utrzymuje się także w okresie zimy. Roślina tolerancyjna względem podłoża, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Odmiana wytrzymała na mróz. Żółte gałązki doskonale znoszą silne nasłonecznienie w upalne lata.
Thuja kupiona w sklepie Fimal w Słupsku 26 czerwca 2015 r. Cena 32 zł.
62. Thuja occidentalis Jantar, żywotnik zachodni Jantar
Dość szybko rosnąca odmiana żywotnika, o regularnym, stożkowatym pokroju. Dorasta do wysokości ok. 3-4 m. Korona gęsta. Gałązki wiosną i latem intensywnie żółte, w okresie zimy brązowożółte. Szyszki drobne, nieliczne. Całkowicie odporna na niskie temperatury. Tolerancyjna
względem podłoża, ale preferuje gleby raczej wilgotne i żyzne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Wymaga stanowiska nasłonecznionego. Polecana do ogrodów przydomowych i parków. Do sadzenia pojedynczo lub w niewielkich grupach: na rabatach, wrzosowiskach i w kompozycjach z innymi gatunkami i odmianami. Bardzo dobra na żywopłoty.
Opracowano na podstawie formularza Konkursu Roślin - Nowości 2011; zgłaszający: GREEN MARKET Sp. z o.o. Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych.Odkrywca, hodowca (selekcjoner):Jakub Jabłoński; wprowadzenie do handlu: Green Market; 2010; Polska
Thuja kupiona w sklepie Fimal w Słupsku 26 czerwca 2015 r. Cena 11,99 zł.
63. Vaccinium corymbosum, borówka amerykańska "Kazpliszka"
Jest to prawnie chroniona, wyhodowana przez dr Kazimierza Pliszka, gdzie owoce przypominaja smakiem nasze rodzime borówki leśne !
Krzewy charakteryzują sie średnią siłą wzrostu, pędy sztywne, wzniesione. Rosliny kwitna na przełomie kwietnia i maja. Owoce wybitnie deserowe, kuliste, ciemnoszafirowe, średniej wielkości, miąższ biały z antocyjanowymi przebarwieniami, niezwykle aromatyczne, bardzo smaczne, zebrane w zwarte grona. Owoce dojrzewają w pierwszej połowie lipca. Wiekszośc z nich dojrzewa równocześnie przez co odmiana nadaje się do zbioru mechanicznego. Odporność na mróz to przynajmniej -30°C. Na szczególną uwagę zasługuje jej bardzo wczesny termin owocowania oraz ciemnofioletowe owoce, których miąższ ma wyraźne antocyjanowe nacieki.
Odmiana kupiona 20 lipca 2015 roku na allegro u botanik21 za 9,90.
64. Rosa , róża "Venrosa"
Duże malinowo-amarantowe kwiaty (26 - 40 płatków) w klasycznym typie mieszańca herbatniego. Na pędach osadzone przeważnie pojedynczo. Dość trwałe i dobrze zbudowane. Róże w dobrych warunkach rosną silnie swobodnie dorastając do 1,2 metra - 1,4 merta. Pokrój wyniosły, krzewy dobrze rozgałęzione. Ulistnienie bardzo gęste, długo utrzymujące się na liściach. Pąki kwiatowe stożkowate, długości 4 – 4,5 cm. Kwiaty amarantowo czerwone, bardzo duże, w rozkwicie 12 – 13 cm, zbudowane z około 35 płatków. Kwiaty są dość trwałe, lecz pod wpływem deszczu łatwo zagniwają. Kwitnięcie wielokrotne, w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Unikatowy amarantowo - czerwony kolor i silny niepowtarzalny zapach stanowią główne zalety tej odmiany. Znajduje się w gronie róż z najsilniejszym zapachu. Dość odporna na choroby. Róża na rabaty i kwietniki, dobra na kwiat cięty. Rośnie w ogrodach papieskich Castel Gandolfo; Odmiana odporna na choroby grzybowe. Rośliny rodzicielskie: Crepe de Chine × Mr. Standfast. Hodowca, selekcjoner; Stanisław Żyła, 1980
Zdjęcie jest wł. Rosarium.
Trzy roże tej odmiany kupione zostały 20 lipca 2015 roku na allegro u botanik21 za 4,99 zł.
Dzień Dobry. Rośliny opisane przez Panią jako berberys th. Orange Beskid na pewno nie przedstawiają tej odmiany. Orange Beskid ma zupełnie inny pokrój, siłę wzrostu, barwę liści a przede wszystkim charakteryzuje się żółto-zieloną obwódką wokół purpurowo-pomarańczowego liścia. pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuń